taras

Taras -

sprawdź, jaki materiał wybrać, by na 100% nie popełnić błędu!

Autor: Małgorzata Wodyńska 29 marca 2018

To jak prezentuje się zewnętrzna wizytówka domu oraz ogrodu zależy głównie od rodzaju posadzki. Jaki materiał wybrać, aby taras był trwały i do tego wyglądał efektownie? Które z najpopularniejszych rozwiązań jest najlepsze? Kostka brukowa, taras z płytek, deski z kompozytu a może naturalne drewno?

Taras można wykonać z poniższych materiałów:

Kostka brukowa

Przeznaczany głównie do budowania ścieżek czy chodników bruk coraz częściej jest wybierany także na posadzkę tarasu – głównie z uwagi na najszybszy montaż. Taras z kostki brukowej może się prezentować atrakcyjnie, a przy tym jest bardzo łatwy w pielęgnacji. Wystarczy go pozamiatać, a w przypadku większych zabrudzeń użyć myjki ciśnieniowej. Ceny kostki brukowej wynoszą od około 25 zł do 150 zł za 1m2. Produkt najczęściej jest objęty 3-letnią gwarancją producenta.

Płytki ceramiczne

Ceramika to praktyczny, elegancki, ale i kosztowny materiał na posadzkę tarasu. Zaletą tego produktu jest bardzo duży wybór wzorów, kolorów oraz rozmiarów. Swoim wyglądem mogą przypominać szykowny marmur, a nawet naturalne drewno. Ceny płytek wahają się od 23 do 135 zł/m2. Taras z ceramicznych płytek jest łatwy w utrzymaniu czystości – tutaj również jest możliwość mycia ciśnieniowego. Producenci twierdzą, że jest to produkt długowieczny, ale rzadko można znaleźć informację o okresie gwarancyjnym.


Porównaj do 3 ofert na deski tarasowe i zaoszczędź nawet 20% na materiale!


Deska kompozytowa

Taras z kompozytu to idealny do wybór dla osób, które doceniają ciepło drewna, ale jednocześnie bardzo cenią wygodę. Wykorzystywany do produkcji desek kompozyt to mieszanka drewna z sztucznym tworzywem. Taras wykonany z tego materiału jest trwały, nie wymaga konserwacji i specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Oprócz tego deski kompozytowe są antypoślizgowe, odporne na zmienne warunki atmosferyczne, korozje, grzyby i pleśnie. Cena desek z kompozytu wynosi od 100 do 250 zł/m2, a producenci oferują nawet 25-letnią gwarancję.

Drewno egzotyczne

Drewno importowane to jeden z najlepszych materiałów na taras. Posiada piękne usłojenia, wykazuje się wyjątkową trwałością, jest przyjemne w dotyku, a dzięki zawartości oleistych substancji jest odporne na wilgoć, pleśń i grzyby. Cena tego materiału waha się od 200 do 450 zł/m2, a okres ich użyteczności to ponad 30 lat. Najchętniej wybierane gatunki drewna egzotycznego na taras to bangkirai, merbau, ipe, cumaru i tatajuba.

Drewno iglaste

Tarasy z drewna krajowego cieszą się sporo popularnością z uwagi na atrakcyjną cenę i łatwą dostępność. Drewno krajowe ma słabsze parametry techniczne od importowanego, ale jeśli jest odpowiednio pielęgnowane i konserwowane to zachowuje swoje piękno na lata. Cena desek jest uzależniona od gatunku drewna. Deska świerkowa kosztuje około 67 zł/m2, sosnowa około 65-80 zł/m2, a modrzewiowa od 55 do 96 zł/m2. Trwałość desek z drewna rodzimego jest określana na kilkanaście lat.

właściwości materiałów na taras

PorownajOkna.pl - Małgorzata Wodyńska - redaktor

Małgorzata Wodyńska

Redaktor

Filolog polski ze specjalizacją zarządzania mediami. Wszystko to sprawiło, że pisanie stało się hobby i stylem życia. W czasie wolnym gotuje i eksperymentuje w kuchni, namiętnie czyta kryminały i fotografuje dziką przyrodę.

Średnia ocena: 5.00